Roubalova 11

Investorem je developerská společnost  RBL Estate s.r.o., v níž má třetinový podíl i Jiří Hudeček (mj. ředitel Jihomoravského inovačního centra), jehož jiné developerské společnosti zároveň zrovna neulehčují život lidem z okolí jiných svých málo citlivých stavebních projektů (Rezkova 25d, Kalvodova). Jedná se o čtyřpodlažní bytový dům s celkem čtyřmi byty (4+kk,  120 – 170 m2), který má vyrůst na místě dnešního přízemního rodinného domu, který bude demolován. Architektonický návrh pochází od architektonické kanceláře Burian-Křivinka (mj. dělali i nové budovy Masarykova onkologického ústavu) a má připomínat  tvar staré lékařské kožené brašny. Fasáda hlavního tělesa domu je navržena z „režného zdiva“ přecházejícího plynule do obloukové valbové nepravidelné střechy.

OSMČ o projektu rámcově ví od podzimu 2015, kdy jej řešil s jedním z účastníků, kde to ale nakonec vyznělo tak, že se on i další soused s podobou relativně smířil. A protože OSMČ do řízení mohlo vstupovat jen primárně přes ochranu přírody, která se však začasto vykládá velmi úzce a třeba by moc nedopadala na výšku/hmotu stavby, která tady mohla vadit asi nejvíce, ponechalo aktivitu primárně právě na sousedech. Navíc architektura nebyla nezajímavá, ve čtvrti se stavebně děly i horší věci.

V létě 2016 se však ozvala jedna ze vzdálenějších sousedek s tím, že stavební úřad ji v územním řízení opomněl. Nadřízený brněnský magistrát jejím námitkám vyhověl (v podkladech stavebníka našel i jiné rozpory) a územní rozhodnutí 6. února 2017 zrušil – tedy se věc vrací na začátek a nyní o ní bude znovu rozhodovat stavební úřad Brno-střed.

(poslední aktualizace 25.2.2017, fotografie z webu Avrioreal)