BD Rezkova 25d

Již od r. 2014 bojují sousedé s developerským záměrem pro Rezkovu 25d, což je jedna polovinu jednolitého dvojdomu. Ten si koupila společnost R - Time, s.r.o., IČ:  02242516, kterou vlastní Jiří Hudeček (z 1/2, zároveň třeba ředitel Jihomoravského inovačního centra) a Martin Hlínka, kteří se také podílejí na jiných velmi sporných developerských záměrech (kupř. Lužická 4, Roubalova 11). Plán developera je jednoduchý: zbourat dosavadní dům, kde jsou dva byty, a místo něj vystavět tzv. viladům (což však není nic jiného než dům bytový) s již byty pěti a podzemním parkovištěm pro sedm aut návdavkem.

Autorem návrhu je známý brněnský architekt Tomáš Pilař, který však tentokrát šel zjevně více na ruku svému chlebodárci a navrhl objekt, který je velmi objemný do zahradního prostoru. A to je velký problém, protože je vůči sousedům velmi necitlivý. Ze svých pobytových místností, balkonů a ostatně i zahrady by se dívali do velké betonové zdi, vystupující z dosavadní linie zástavby. Takový prvek v okolí vůbec neexistuje – je to vlastně mohutný zub, který ze sousední zahrady dělá v této části vlastně kout u zdi.

Stavba dostala 29.3.2016 územní rozhodnutí od stavebního úřadu Brno-střed (shodou okolností to byla stejná úřednice, co povolila kontroverzní výstavbu Rezidence Martinů). Po odvolání sousedů nadřízený magistrát města Brna toto územní rozhodnutí v červenci 2016 zrušil, a to zejména pro nesoulad s územním plánem města Brna. Na to developer reagoval podáním podnětu k tzv. přezkumnému řízení ke krajskému úřadu Jihomoravského kraje, který posuzuje, zda nezruší právě to druhostupňové magistrátní rozhodnutí, protože dle jeho mínění třeba může být naopak v souladu s ÚPmB. Ke svému podnětu dodal i jím objednané "odborné vyjádření" architekta Petra Wolfa ze Zábřehu, který je přesvědčen, že stavební záměr developera "čistým hmotovým pojetím a tvarovou jednoduchostí odkazuje na nejlepší tradice českého funkcionalismu". No nevíme, co by na to ti praotcové českého funkcionalismu říkali nebo zda by si dovolili takovou necitlivou  stavbu dát do tak těsného sousedství s jinou budovou.

V únoru 2017 hovořil předseda sdružení s jednatelem J. Hudečkem, který se jej snažil přesvědčit o tom, jak daná stavba do okolí zapadá a je potřebná (navýšení počtu obyvatel) a že vlastně má s OSMČ podobný zájem. Předseda OSMČ s tímto nemohl souhlasit a vyzval jej, aby přepracovali projekt pro Rezkovu 25d tak, aby bral více ohledy na sousedy.

(poslední aktualizace: únor 2017)