Bílého 14

 Článek z Brněnského deníku (30.11.2010) najdete ve větším rozlišení ZDE.

________________________________________________________________________________________________

 

   
 

O jednom aspektu celé kauzy (neumožnění si pořízení projektové dokumentace stavebního záměru) natáčela i Česká televize


Od času 15:15 se můžete v rámci pořadu Ochránce podívat na to, jak vypadá třeba jedna z našich aktivit kolem developerské snahy společnosti NYLANDS vystavět bytový dům na Bílého. Developer nejdříve zdemoloval koncový řadový rodinný dům a nyní chce postavit bytovku se čtyřmi nadzemními podlažími a šesti byty (v původním domě byly dva byty). 
Dokument byl točen už před nějakým časem, ale daný stav bohužel stále trvá.

Aktuálně získal developer 29.1.2016 územní a stavební povolení, proti kterému se sousedé opět odvolávají, protože objem stavby je lokalitě neúměrný.

Developer NYLANDS opět přišel o povolení pro svůj záměr bytovky na Bílého

 

Odbor územního a stavebního řízení brněnského magistrátu 31.5.2016 zrušil vydané lednové spojené územní rozhodnutí a stavební povolení pro záměr pětipodlažní (!) bytovky o šesti bytech (původní dům měl byty jen dva, tzn. nárůst o 200 %), kterou chtělo NYLANDS postavit v proluce na Bílého 14. Zatímco stavební úřad developerovi vyhověl a všechny námitky řady sousedů zamítl, naopak nadřízený orgán je shledal důvodnými.

Mírně svažité lokality využíval developer k tomu, že první „nadzemní“ podlaží označoval coby podzemní a díky tomu nepočítal toto patro do výpočtu tzv. indexu podlažní plochy (IPP), který stanovuje, jak moc objemná stavba může vzniknout (čím vyšší IPP, tím vyšší stavba je přípustná). Takže zatímco developer udával, že jeho projekt má IPP „jen“ 1,09, tak dle OÚSŘ je to už mastnějších 1,23.  Navíc magistrát odhalil dokonce i to, že developer uváděl nesprávné údaje (záměrně podváděl?) ohledně podlažnosti okolních staveb, kdy jim patra přidával a tím hodnotu IPP okolí uměle navyšoval. Tedy oběma výše uvedenými kroky se mu dařilo na jednu stranu snižovat IPP svého záměru a naopak navyšovat IPP okolí tak, aby se dané hodnoty co nejvíce přiblížily a jeho záměr mohl být povolen.

Jestli dobře počítáme, tak při správných a pravdivých hodnotách by nyní musel developer svůj záměr zmenšit o skoro 40 (!) procent. OÚSŘ rovněž naznačil, že stavba obsahuje cizorodé prvky (kupř. podzemní garáž přes celý pozemek, která znemožňuje jakoukoli stromovou výsadbu) a že co se týče ochrany soukromí sousedů, to není také žádná sláva.

Nyní tedy se věc vrací na stavební úřad Brno-střed k novému rozhodnutí.