Starostku soud osvobodil www.lidovky.cz 23.12.2010

25.01.2011 23:19

BRNO Bývalá starostka Brna-středu Dagmar Hrubá (ODS) nezneužila pravomoc. Dva dny před Štědrým dnem si vyslechla potvrzení zprošťujícího rozsudku v případu smlouvy o využití někdejšího vojenského areálu v Masarykově čtvrti.

„Je to potvrzení toho, co jsem celou dobu tvrdila, ale samozřejmě mi spadl kámen ze srdce,“ řekla LN. Političce hrozilo až deset let vězení. Podle soudce odvolacího soudu Jaroslava Pálky sice Hrubá musela vědět, že smlouva, na jejímž základě Brno areál od ministerstva obrany nabylo, omezuje možnost nakládání s majetkem. Podle Pálky to ale časem „pustila z hlavy“. Podmínky darovací smlouvy proto následně nerespektovala, když smlouvu s vědomím rady podepsala. Přesto její jednání není činem, za který by měla být odsouzena.

Spor je o bývalý vojenský areál v Masarykově čtvrti Hrubá smlouvu podepsala v srpnu 2006 se souhlasem rady městské části a poté, co dokument zkontrolovali po právní stránce pracovníci radnice. Učinila tak podle svých slov v dobré víře.

Tvrzení Hrubé uvěřil už městský soud, státní zástupce se ale odvolal. Odvolací krajský soud se však včera s jeho námitkami neztotožnil a osvobozující verdikt potvrdil.

V prostoru bývalého armádního areálu mezi Lerchovou a Údolní ulicí měl podle smlouvy, kterou Hrubá podepsala, vyrůst polyfunkční objekt. Pozemky však získalo Brno bezúplatným převodem od ministerstva obrany pod podmínkou, že je nebude po stanovenou dobu komerčně využívat. Podle smlouvy, kterou Hrubá podepsala, tam však firma Wilson Properity měla postavit dům s 80 byty a službami. Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat prostor a opravit okolí. A připomněla, že cílem bylo čtvrti nabídnout chybějící služby a zlepšit podobu náměstí Míru a okolí.

Proti stavbě protestovali lidé z okolních domů, po jejich protestech se jí začala zabývat i policie. Stavba proto stále nezačala. Hrubá však opustila starostenskou funkci a nechala se vystřídat dalším občanským demokratem Liborem Šťástkou. Letos ve volbách skončila jako první náhradník, do zastupitelstva se vrátila poté, co jeden ze zvolených zastupitelů rezignoval.

Při vyšetřování se ukázalo, že převodní smlouva byla neplatná, neposvětila ji vláda. Brno ale přesto před třemi roky uznalo ve vztahu k ministerstvu obrany své pochybení a zaplatilo mu za údajné nedodržení smlouvy bezmála deset milionů korun. Ty nyní soudně vymáhá zpět.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět