Sjezdovka ve Wilsonově lese definitivně končí - idnes.cz 9.7.2009

10.07.2009 11:49

Sjezdovka ve Wilsonově lese definitivně končí

8. července 2009  16:34,  aktualizováno 19:05
Náměstek primátora Martin Ander dnes zasadil první tis na ploše bývalé sjezdovky ve Wilsonově lese. Do konce listopadu má být celá louka osazena stromy a keři. Končí tak kapitola historie lesoparku, která se začala psát v sedmdesátých letech.
 

Na akci, kterou uspořádalo občanské sdružení Wilsonův les, také zahráli trubači na lesní rohy a zazpívala operní pěvkyně. "Nejde o úplné zalesnění. Chceme tu louku začlenit do lesoparku," řekl náměstek Ander.

Na místě dnešní sjezdovky se vysadí stromy a keře, přibudou lavičky a další mobiliář. "Taky spojíme historické cesty, které sjezdovka přetnula," dodal náměstek. Kovový most, který se nad sjezdovkou vypíná, zůstane zachován jako vyhlídka na město. Celá přestavba má stát dva miliony korun.

Přitom ještě před sedmi lety se představitelé Žabovřesk i vedení města zasazovali o zprovoznění oblíbené sjezdovky. "V roce 2002 jsem byl jako expert Mezinárodní lyžařské fedarace pozván KDU-ČSL, abych se stal jejich lídrem do voleb. Mým úkolem mělo být právě znovuzprovoznění sjezdovky," řekl bývalý místostarosta městské části Žabovřesky Jiří Černý. Dodal, že sám tehdejší primátor Petr Duchoň byl přestavbou staré sjezdovky nadšený a stavbu podporoval.

"Po volbách jsme vytvořili koalici s ODS včele s panem Kvapilem. Já zpracoval návrh na rekonstrukci sjezdovky za milion a půl. Bylo to zapracováno i do programového prohlášení rady," podotkl Černý.

Dva měsíce po volbách podle Černého primátor nechal udělat nový posudek, který vyčíslil rekonstrukci sjezdovky na sto milionů. "Takže město i rada otočili a návrh spadl pod stůl. Od té doby se tam nic neděje, místo je navíc nebezpečné, hrozí tam těžké úrazy," uvedl Jiří Černý, který pak jako jediný přestavbu stále chtěl. Proto mu prý odpůrci sjezdovky poškrábali auto, vyhrožovali mu a neustále usilovali o jeho odvolání.

Podle současného i tehdejšího starosty Žabovřesk Aleše Kvapila městská část neměla na výběr. "Naše programové prohlášení jen kopírovalo prohlášení rady města. Ta rozhodla, že sjezdovku chce, peníze na ni však již nevyčlenila," vysvětlil Kvapil a dodal, že vítá každou iniciativu města, která park zlepší.

Wilsonův les byl založen roku 1882 a je tak jedním z nejstarších brněnských parků. Průsek pro sjezdovku v něm byl prosekán v 70.letech. Stala se oblíbeným a využívaným místem. Posledních několik let je však její stav velice neutěšený.

Autoři:

  • Michal Horák

 

Zpět