Radní jednali o kauze Wilson. Neshodli se. www.brnenskydenik.cz 3.12.2008

03.12.2008 18:03

Radní jednali o kauze Wilson. Neshodli se

Brno - (AKTUALIZOVÁNO) Brněnští radní ve středu jednali o tom, jak vyřešit kauzu Wilson. Měli se totiž rozhodnout, zda v původním plánu na přestavbu kasárna Lerchova na náměstí Míru budou pokračovat, nebo začnou od začátku. Neshodli se. Vše tedy mají v rukou zastupitelé, kteří budou rozhodovat příští týden.

Radní zvažovali dvě varianty. „Můžeme se vrátit zcela na začátek a na místě by mohlo vzniknout třeba centrum pro volný čas a park. Bylo by to podle přání místních a také podle podmínek ministerstva obrany,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander. Město totiž pozemek bývalých vojenských autoopraváren v Lerchově ulici získalo od ministerstva zdarma pod podmínkou, že bude minimálně deset let sloužit nekomerčním účelům. Městská část Brno-střed, které město majetek svěřilo do péče, však podepsala smlouvu se společností Wilson Properity. Ta tam ale plánovala postavit víceúčelový komerční dům s byty (na vizualizaci). Za tuto chybu již město zaplatilo pokutu přes deset milionů korun.

Od první varianty si radní mimo jiné slibují i to, že ministerstvo městu část pokuty vrátí. „Poté, co budeme plně respektovat podmínky ministerstva, možná bude šance na jednání o vrácení částí pokuty,“ myslí si Ander.

Ministerstvo však vrácení peněz nadějně nevidí. Podle jeho mluvčího Andreje Čírtka bude pokuta platit v každém případě. „Druhou variantou, kterou radní zvažovali, je pokračovat v původních plánech s možností vystavění komerčního domu,“ uvedl majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil. Potom by však muselo město s ministerstvem obrany jednat o změně smlouvy na převod kasárna.

Ani jednu z variant si například nevybral náměstek Ladislav Macek. „Nemyslím si, že by v této chvíli mělo město řešit problémy městské části Brna­ středu. Vojenský areál mají svěřený do péče a celou záležitost si zavinili sami, tak by ji také měli řešit,“ myslí si Macek.

Městská část Brno-­střed však chce dát od celé záležitosti ruce pryč. „Naší záležitostí to bylo, dokud nepřišla neodůvodněná desetimilionová pokuta. Tím, že město s pokutou souhlasilo a zaplatilo ji, by mělo celou kauzu i dořešit,“ řekl její starosta Libor Šťástka. Ten na jaře nahradil bývalou starostku, která na funkci rezignovala. Městské státní zastupitelství v Brně ji v souvislosti s podpisem smlouvy s Wilson Properity zažalovalo za zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud má začít šestnáctého prosince.

Barbora Kurcová

Zpět