Brno žádá armádu: Odložte splatnost pokuty - www.idnes.cz 7.5.2008

07.05.2008 17:37

 

Brno žádá armádu: Odložte splatnost pokuty

 

Brněnští radní chtějí, aby ministerstvo obrany pozdrželo splatnost desetimilionové pokuty za porušení závazku za převod bývalého vojenského areálu u náměstí Míru. O odložení platby požádá ministryni Vlastu Parkanovou v dopise primátor Roman Onderka.

"Radní si přejí, aby věc nejdřív mohlo projednat zastupitelstvo. Zasedá však až po 11. květnu, kdy je faktura splatná," řekl primátor.

Pokuta souvisí s domem Wilson s asi 80 byty a službami, který chce na někdejších armádních pozemcích stavět soukromá firma. Pozemky získalo Brno od armády bezplatně s podmínkou nekomerčního využití. Městská část však později uzavřela smlouvy, které počítaly se stavbou bytového komplexu. Takové využití armáda nepovažuje za nekomerční.

Jednání s armádou se bude odvíjet na dvou liniích. Zatímco Brno bude v prvním kole žádat o odložení splatnosti, městská část Brno-střed bude chtít vyjednat, aby město nemuselo platit pokutu vůbec. Minulý týden to schválili zastupitelé městské části.

Projekt Wilson patří k nejkontroverznějším chystaným stavbám v Brně. Investorská firma Wilson Properity získala pozemky od městské části do patnáctiletého nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční. Starostka Brna-středu Dagmar Hrubá (ODS) navíc k podpisu smluv s firmou neměla pravomoc.

Zastupitelé městské části také spekulují, zda vůbec předtím všechny zákonitosti smluv schválili radní. Hrubá už oznámila, že kvůli kauze odejde ze starostovského postu na radnici městské části. Učiní tak ovšem až k datu volby nového starosty. A to zatím není známé.

Projekt Wilson vyvolal nevoli u lidí bydlících v okolí. Kritizovali, že dům zavleče do klidné vilové čtvrti dopravu a zničí panoráma náměstí Míru, jemuž dnes vévodí kostel. Obyvatelé také tvrdí, že investor získal pozemky neprůhledným způsobem. O smlouvy se nyní zajímá policie.

Zpět