Armáda pokutuje Brno: deset milionů korun za nedodržení smlouvy

21.04.2008 19:50

Armáda pokutuje Brno: deset milionů korun za nedodržení smlouvy

Ministerstvo obrany udělilo Brnu pokutu téměř deset milionů korun kvůli bývalému armádnímu areálu u náměstí Míru. Armáda ho převedla na město bezplatně s podmínkou nekomerčního využití. Městská část však pozemky pronajala soukromé firmě, která připravila projekt stavby domu s asi 80 byty a službami.

"Ministerstvo se domnívá, že město včetně městské části porušilo smluvní podmínky, a proto vyčíslilo pokutu zhruba v hodnotě převedeného majetku," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Stavba domu Wilson patří k nejkontroverznějším připravovaným projektům v Brně. Proti stavbě se ostře postavila část lidí bydlících v okolí.

Kritizovali, že dům zavleče do klidné vilové čtvrti dopravu a zničí panorama náměstí Míru, jemuž vévodí kostel. Obyvatelé také tvrdí, že investor získal od městské části pozemky neprůhledným způsobem. Městská část po kritice vzala zpět rozhodnutí, jímž pozemky pronajímá firmě Wilson Properity na 15 let. Nájemní smlouvy však zůstaly v platnosti.

Pokuta od ministerstva nebude mít nejspíš vliv na to, jak budou bývalé armádní pozemky využity. "Pro to, aby areál mohl být skutečně nějak využíván, teď pominu, jestli by to byl projekt Wilson nebo například ordinace lékařů, tak se bez dodatku ke smlouvě o bezúplatném převodu neobejdeme," řekl Pospíšil.

Omezení komerce je podle něj ve smlouvě třeba specifikovat. "Nejlépe, aby byl dodatek smlouvy ušit na míru záměru, který tam bude realizován," řekl.

Pokutou se budou zabývat na úterním zasedání brněnští radní. Podle Pospíšila je materiál navržen tak, že pokuta se převede na městskou část, tedy na "autora" problému. Město prý poskytne městské části právní asistenci. "Jinak ale platí, že městská část přebírá zároveň s pověřením nakládat s majetkem také odpovědnost za případné škody," dodal Pospíšil.

Zpět