A toto jsou "překážky" nového sběrného dvora na Tvrdého - dle nás řešitelné

23.05.2014 20:26

Jaké jsou aktuálně (květen 2014) oficiální „důvody“ dle brněnských úředníků, proč nelze mít sběrný dvůr v bývalém vodárenském objektu u křižovatky Tvrdého-Tomešova?

 

Nesoulad s územním plánem

Daná plocha je v letitém územním plánu opravdu určena pro technickou vodárenskou vybavenost, ovšem nic nebrání tomu, aby město Brno a jeho zastupitelé (což ostatně už mohli udělat dávno) danou plochu (tzn. ne celé pozemky, ale jen výměru nutnou pro sběrný dvůr) změnili na funkci, která sběrný dvůr umožňuje. Jak rychle šel změnit územní plán na Černovické terase kvůli Amazonu, dokazuje, že při dobré vůli by to nemuselo ani u nás dlouho trvat.

PROBLÉM VYŘEŠITELNÝ

 

O změnu územního plánu si požádal MOÚ

To je sice pravda, ale taková žádost ničemu nebrání – jednak si o ni může ožádat každý a město Brno ji také nemusí vyhovět nebo ji projednávat "neomezenou" dobu. MOÚ navíc jasně říká, že vlastně danou změnu ještě nepotřebuje, protože pro budoucí investice na daném pozemku ještě nemá zajištěno financování. Takže, pokud by město Brno a MČ Brno-střed dobře s MOÚ komunikovaly, mohly by se všichni domluvit, že třeba dočasně dostane přednost sběrný dvůr a až bude mít MOÚ zajištěny finance, změní se územní plán na plochu určenou pro zdravotnictví.

PROBLÉM VYŘEŠITELNÝ

 

Nesouhlas Brněnských vodáren a kanalizací

Tento nesouhlas dle našich informací vychází pouze ze skutečnosti, že daná plocha je územním plánem určena pro vodovodní infrastrukturu. Pokud by toto bylo změněno nebo daný pozemek odňat ze správy BVaK (navíc za toto musí platit městu peníze), vůbec by to této instituci nevadilo.

PROBLÉM VYŘEŠITELNÝ

 

O území si požádalo MOÚ

Masarykův onkologický ústav požádal město Brno, aby ji celou lokalitu převedl do vlastnictví za účelem  realizace jeho dalších záměrů. Jednak takovou žádost může opět podat kdokoliv, ale především dané záměry jsou zatím spíše na papíře a vše je záležitostí i nemalých financí. Navíc pouhá žádost o převod vlastnictví, kterou si může podat každý Brňák i neBrňák, by neměla být překážkou toho, aby se apriorně zamítlo umístění sběrného dvora. Při dobré komunikaci (opět vzpomeňme Amazon, jak čile se jednalo) lze dozajista domluvit věc tak, že sběrný dvůr by byl umístěn na co nejdelší dobu, než bude MOÚ mít záměry vyprecizovány a hlavně finančně založeny.

PROBLÉM VYŘEŠITELNÝ

 

Sběrný dvůr by musel být trvalým zařízením, a to stojí moc peněz

Dané náklady ještě nikdo přesně nespočítal, přesto se jimi magistrát ohání. Město tvrdí, že by nebylo hospodárné, aby se investovalo do dočasné stavby, ale že by se muselo jednat o zařízení trvalé a i to je moc drahé. Každý nechť si odpoví sám na otázku, co všechno už Brno ze svého rozpočtu sponzorovalo a vynakládalo prostředky (kupř. https://brno.idnes.cz/corrupt-tour-v-brne-044-/brno-zpravy.aspx?c=A121219_1868676_brno-zpravy_kol ) a zda by každodenní potřeby Brňanů neměly mít větší prioritu než jiné sporné či kontroverzní investice (viz i plánované umělecké dílo – stéla uprostřed rondelu Vaňkova náměstí).

Namáhavější může být dodržení všech možných technických norem, ale na druhou stranu současný sběrný dvůr funguje výborně i bez elektřiny a napojení na nejrůznější sítě, kterými šermuje Obor životního prostředí – obsluha je ochotná, podmínky na Vaňkecu zvládá dobře a nestěžuje si. A pokud by nějaký druh odpadu vyžadoval speciální nároky, pak je k diskuzi, zda jej musíme mít (kupř. chemický odpad, ledničky), zejména když nejčastěji potřebujeme: bioodpad, spalitelný a nespalitelný odpad a stavební suť, a ty zrovna velké nároky nemají.

PROBLÉM ŘEŠITELNÝKdyž by se tedy chtělo a naši placení zástupci na městě Brně a městské části Brno-střed by se opravdu snažili, mělo by to dle všeho jít !

Zpět