UPRAVENÝ NÁVRH ÚP 2021

 

Naše město připravilo v roce 2020 návrh nového Územního plánu města Brna. Ten i díky Vašim podpisům připomínkoval coby tzv. zástupce veřejnosti náš předseda Michal Závodský. Nyní Brno předložilo upravenou verzi návrhu nového územního plánu a bohužel z našich 33 připomínek zohlednilo jen zlomek. To, co nás trápilo nejvíce (flexibilita využití ploch i jinou náplní, zástavby Žlutého kopce a nám. Míru), zůstalo tak, jak je a naopak se stav ještě zhoršil, když se nyní navrhuje, aby areál VUT na Kraví hoře nebyl v budoucnu parkem, ale velkou městskou nemocnicí! Tento záměr nakonec – po velkém veřejném nesouhlasu – nebude, ale ukazuje, v jakém stylu se i upravený návrh územního plánu nese.

Vzhledem k tomu, že územní plán bude na několik dalších desetiletí hlavní závazný dokument celého města, určující, co se na kterém pozemku smí postavit, jaké může mít stavba využití nebo výšku atd. (včetně pozemku vedle Vás), zaslouží si nadále Vaši pozornost.

Tzv. UPRAVENÝ návrh jsme znovu analyzovali, zaměřili si na novinky a tam, kde se něco změnilo, tak náš předseda připravil aktualizované tzv. věcně shodné připomínky, které budou následně předloženy magistrátu. Původní námitky – vzhledem k tomu, že zůstaly nevyslyšeny – zůstávají stále v platnosti a není třeba je znovu opakovat v novém zmocnění.

Rovněž UPRAVENÝ návrh stále vyznává nade vše velkou flexibilitu a "kompaktní město". Zní to chvályhodně, ale skrývá se zatím i něco jiného – laicky řečeno: najdeš-li volnou plochu, kterou bys mohl zastavět, zastavěj ji. Čím více a výše, tím lépe. :-( A to už naší čtvrti a jejím obyvatelům prospívá o poznání méně.

Aby i nové připomínky byly více respektovány, bylo nutno shromáždit alespoň 200 PODPISŮ, nakonec se podařilo získat krásných 998 podpisů.

ZMOCNĚNÍ ke stažení ZDE 

    Co NOVÉ připomínky k UPRAVENÉMU
    návrhu obsahují a řeší:

  1. Odmítáme, aby nemalá část Kraví hory (dnes areál VUT) místo budoucího parku byla využita na zástavbu velkou městskou nemocnicí! Tento záměr dle všeho ve finální verzi nebude, ale i tak je lepší se proti němu ozvat. Jakkoli je záměr obecně chvályhodný, jsme přesvědčeni, že do této lokality se nehodí a že Kraví hora má v budoucnu být primárně zelená, a ne zastavěná!
     
  2. U Vaňkova náměstí chceme rozšíření parku i o malou oblast, kam městská část plánuje umístit pět soukromých rodinných domů. Více se o tom náš předseda rozepsal ZDE.
  1. Snažíme se dále hájit zeleň v zástavbě. Kupř. nesouhlasíme s tím, aby stanovený minimální rozsah zeleně bylo možno splnit i jen dáním nějaké zeleně na střechu a navíc bez stromů. U ploch bydlení, smíšených obytných a komerční vybavenosti proto chceme, aby bylo dostatek místa i na plnohodnotné stromy, a ne jak se nyní navrhuje (v krajním případě) jen 16 m2 (znáte normální velké stromy, jejichž koruna by se vešla do 4x4 metrů?).
  1. Další různé dílčí věci, které mají více ochránit zelený a vilový charakter Masarykovy čtvrti a její genius loci.

 

  Podpisem zmocnění se ti, co tak již dříve neudělali, připojují i k dřívějším připomínkám, a to kupř.:

 

  1. Náměstí Míru a vojenský areál
    • území má být určeno pro veřejnou vybavenost, tzn. právě pro to, co Masarykova čtvrť potřebuje (služby, ordinace lékařů, volnočasové centrum atp.), a nikoli výhradně pro bytovou výstavbu, čemu Návrh nyní nahrává a když už nyní víme, že Brno zde chce postavit budovu s 65 (!) byty a tramvají přes plochu celého náměstí!
  2. Žlutý kopec
    • vážíme si místní zeleně. Návrh (včetně nedávné architektonické soutěže) počítá s rozparcelováním tohoto svahu a vytvořením nové uliční sítě, kde by však mohlo být více volně přístupného, neoploceného prostoru k parkové úpravě i zařízení pro volný čas (hřišťátka apod.)
  3. Kraví hora
    • má primárně sloužit k oddechu a rekreaci a zeleni, a proto zde nepreferujeme monopolní vznik jen sportovišť (Návrh oproti současnému stavu podstatně rozšiřuje plochy určené sportu), navíc bez záruky, zda budou veřejná, otevřená a nezpoplatněná a se zelení

4) Flexibilita a další připomínky

  • v připomínkách se snažíme krotit bezbřehost toho, co Návrh u každé plochy považuje za „dovolené“, „přípustné“ nebo „podmíněně přípustné“. Návrh pracuje s velmi obecnými definicemi a limity, takže je velmi těžké dnes přesně určit, co vše vedle Vás může za pár let vzniknout.
  • za rizikové je nutno považovat i výškové úrovně, tedy maximální výšky staveb: jednak se počítají pouze po začátek střechy a pak je možné max. výšku ještě převýšit o jedno ustoupené podlaží nebo šikmou střechu se sedmimetrovou výškou. Navíc se výška měří jen ze strany přiléhající k ulici, tedy v případě, kdy stavba je ve svahu (což v naší čtvrti je skoro pravidlem), není její další „rozkydávání“ po svahu nějak omezeno
  • připomínky se snaží ještě více chránit zelený charakter naší čtvrti (kupř. zvýšení povinného minimálního zastoupení zeleně v plochách bydlení, zavedení min. rozsahu zeleně i ve veřejných prostranstvích) a omezovat navyšování zástavby tak, že by se architektonicky cenná Masarykova čtvrť pomalu proměňovala na ráj „unisexových“ developerských bytovek

---------------------------------------------------------------------

Návrh ÚP 2020

Připomínky k NÁVRHU nového územního plánu města Brna

Brno na začátku roku 2020 dokončilo návrh nového Územního plánu města Brna. Na několik dalších desetiletí to bude hlavní závazný dokument celého města, určující, co se na kterém pozemku smí postavit, jaké může mít stavba využití nebo výšku atd. – a co především: třeba právě ve Vašem sousedství. I proto je tento podklad velmi důležitý pro celou Masarykovu čtvrť.

NEJVĚTŠÍ změnou je cíl dosáhnout velké flexibility a "kompaktního města". Laicky řečeno: najdeš-li volnou plochu, kterou bys mohl zastavět, zastavěj ji. Čím více a výše, tím lépe. A to Brnu a jeho obyvatelům moc neprospívá.

Náš předseda Michal Závodský k Návrhu připravil následující připomínky:

Připomínky k Návrhu a zmocnění 

Vysvětlení připomínek s konkrétními příklady
Informace dle GDPR

Aby připomínky byly více respektovány, bylo nutno shromáždit alespoň 200 podpisů pod výše uvedené připomínky, což se nakonec podařilo (Děkujeme!) a náš předseda tak mohl na konci června 2020 podat NÁMITKU proti Návrhu s celkem 1547 podpisy! 

PROČ připomínky:

Náměstí Míru a vojenský areál

  1. území má být určeno pro veřejnou vybavenost, tzn. právě pro to, co Masarykova čtvrť potřebuje (služby, ordinace lékařů, volnočasové centrum atp.), a nikoli výhradně třeba pro bytovou výstavbu nebo jiný uzavřený a čistě developerský záměr
  2. chceme volné uspořádání budov, ne jeden velký jednolitý objekt
  3. nechceme, aby zde územní plán připouštěl možnost staveb vysokých až 23 m

Žlutý kopec

  1. vážíme si zeleně Žlutého kopce. Návrh počítá s rozparcelováním tohoto svahu a vytvořením nové uliční sítě, kde však by bylo lepší více volně přístupného, neoploceného prostoru k parkové úpravě i zařízení pro volný čas (hřišťátka apod.)
  2. Vaňkovo náměstí chceme volné s parkem, aby se zde nenašly plochy pro další zastavění a nedošlo k úplnému stavebnímu uzavření náměstí budovami

Kraví hora

  1. má primárně sloužit k oddechu, rekreaci a zeleni
  2. nepreferujeme zde monopolní vznik jen sportovišť, navíc bez záruky, zda budou veřejná, otevřená a nezpoplatněná (Návrh ale oproti současnému stavu podstatně rozšiřuje plochy určené sportu)
  3. chceme, aby zde byla provozována veřejná sportoviště a dále vyrůstala nová hřiště pro děti apod., a ne aby zde vznikala velká sportovní zařízení, kterým Kraví hora kapacitně nepostačí, nebude kde parkovat apod.

Nebezpečná flexibilita územního plánu a další připomínky

  1. připomínky se snaží krotit bezbřehost toho, co Návrh u každé plochy považuje za „dovolené“, „přípustné“ nebo „podmíněně přípustné“. Návrh pracuje s velmi obecnými definicemi a limity (a považuje to dokonce za svou přednost), takže je velmi těžké dnes přesně určit, co vše může vedle Vás za pár let vzniknout. Pokud Návrh např. dovoluje postavit stavbu s odlišným účelem, než jakou má hlavní účel plochy, za podmínky, že „není s hlavním využitím v rozporu“ a je s ním „související, doplňující nebo podmiňující“, nevíme, jak se na věc bude dívat jeden úředník na stavebním úřadě za 10 let a jaké všechny stavební záměry nynější vágní kritéria splní!
  2. připomínky se pokouší ještě více chránit zelený charakter naší čtvrti a omezovat navyšování zástavby tak, že aby se architektonicky cenná Masarykova čtvrť pomalu neproměňovala na ráj „unisexových“ developerských bytovek
  3. přejeme si, aby Návrh více ochraňoval plochy trávníků i malé parčíky, které jsou mezi silnicemi a chodníky, případně tvoří ucelenější pásy (kupř. Barvičova, Údolní), nebo zamezoval umisťování větších reklam do ploch bydlení a zeleně atd.

Článek našeho předsedy k tématu:

Zatím se jako jeho největší nebezpečí ukazuje to, co Kancelář architekta města naopak považuje za jeho hlavní klad: flexibilitu aneb „rozvoj bez přesného určení, jak to přesně má být“. Dle nás to ale potírá základní myšlenku územního plánu – vědět, co vedle Vás někdy v budoucnu může vzniknout! Na co je pak ÚP a nějaké jeho námitkování, když nevíte, zda vedle Vás nakonec nevznikne třeba sportovní zařízení, benzínka nebo nějaká prodejna, protože nějaký úředník vyhodnotí, že to nepůsobí na okolí až tak rušivě?


Více informací a městské podklady najdete zde:

https://upmb.brno.cz/pripravovany-uzemni-plan/navrh-2/

30. března zaslal náš předseda magistrátu první dotazy k Návrhu (fajnšmekři je najdou ZDE),  v nichž se ptáme zejména na to, jak se budou obecná ustanovení vykládat, a MMB místo konkrétních odpovědí nám poslalo obecný pokec a že kdyžtak máme prostě podat připomínku :-(