Sluneční věž - záměr hvězdárny

29.10.2016 12:43

Hvězdárna plánuje vedle stávající budovy (u cesty směrem Veveří) postavit tzv. Sluneční věž, kde by na vrcholu vznikla vyhlídka a další výstavní prostory (v podzemí a na každém patře). Dle studie proveditelnosti z prosince 2015 (RUDIŠ - RUDIŠ architekti s.r.o.). Výška ocelové věže by měla činit až 21 m. Provoz by měl být celoroční, návštěvnost odhadována na 20 tis. lidí. Věž má být bezbariérová (vnější výtah).

U projektu se obecně nabízí tyto otázky:

·      finanční aspekt

Případné, dozajista nemalé finanční prostředky (současný odhad 39  mil. Kč bez DPH) poputují z městského rozpočtu. Lze se tedy ptát, nakolik je taková stavba nezbytná a zda by nemohly být dané prostředky využity tam, kde je to potřebnější (kupř. úprava nám. Míru, Helgoland – Žlutý kopec). Přitom třeba městská část Brno-střed nemá ani 5 mil. Kč, aby zbourala hyzdící vyhořelou budovu bývalé vojenské jídelny na Žižkově.

·      urbanistický aspekt

Kraví horu vnímáme primárně jako cenný park, kde by se další zástavba měla být umisťovaná velmi s rozmyslem. Už modernizace na digitárium znamenala rozšíření tehdejší zastavěné plochy. Jak vyplývá z vizualizací, bude věž vidět i z dálkových pohledů a tvořit tak novou dominantu Kraví hory (v zimě bude věž vidět ještě více). Dle autorů by však nemělo být vidět přímo do blízkých soukromých zahrad domů. 

·     hvězdárenský aspekt

Věž ovlivní všechny stávající pozorovatelny hvězdárny omezením výhledu a částečně je vlastně znehodnotí. Pravděpodobně bude věž a její venkovní výtah představovat i další světelný smog kolem hvězdárny.

Zpět