První pouliční sousedský festival na Lerchově - 8.10.2016

09.10.2016 11:03

Úžasný, prostě úžasný. Jinak nelze ani nijak sousedský festival na Lerchově nazvat. V rámci celobrněnské akce Městské zásahy připravila iniciativa Lerchova – otevřeno všem svůj „zásah“ na sobotu 8. 10. 2016 na ulici Lerchova. Událost byla pojata jako sousedská pouliční slavnost, která na odpoledne a večer zabrala celou jednu část Lerchovy ulice.

Původně se měla akce konat přímo v bývalém vojenském areálu, ale k tomu nedala kvůli obavám o bezpečnost radnice Brno-střed souhlas. Proto se jako náhrada (a jak se ukázalo více jak zdařilá) zvolilo prostranství přímo před areálem. Něco takového Masarykova čtvrť ještě nezažila – aby se v takovém rozsahu potkali lidé v samém jejím centru, uprostřed ulice bez aut, a aby vše doprovodil různorodý kulturní program.  Děti si mohli hrát tak, jak si to pamatují starousedlíci – přímo na ulici, kdy nějaké vozidlo projíždělo jen výjimečně.

Festival začal ve čtrnáct hodin a skončil o osmé večer vystoupením ohňové šou. Celou akci organizovali obyvatelé z Masarykovy čtvrti, pro mnohé z nich se jedná vlastně o jejich premiéru v takové roli. Pozvali velmi pestrou směsici účinkujících: od nekonvenčního DJ burningboy přes klasické vály hrající skupinu Startracks nebo žonglérskou produkci až po zejména nejmenšími nadšeně přijaté vystoupení Divadla Facka. Rozmanitý byl i program pro děti, o který se postaraly osvědčené instituce jako Lipka z Lipové ulice (školské zařízení pro environmentální vzdělávání), Dům dětí a mládeže z Helceletovy ulice nebo centrum Radost na Drakenu. Vedle výtvarné činnosti s křídami přímo na silnici se mohli malí návštěvníci těšit ze skákacího hradu nebo malování na obličej.

Bylo rovněž postaráno i o dobré občerstvení – včetně grill pointu a zahřívacích nápojů. Na místě byli i lidé z iniciativ, které se bývalému vojenskému areálu věnují (včetně OSMČ), a byla zde možnost diskutovat o jeho dalším využití. Akce chtěla totiž rovněž poukázat na výsledky oficiálního setkání, organizovaného v březnu 2016 městskou částí Brno-střed ohledně dalšího osudu areálu, kde se převážná většina místních lidí vyjádřila pro vznik komunitního centra a naopak jednoznačně odmítla bytovou výstavbu. Organizátoři také ukázali, jak by mohl bývalý vojenský areál ožít a že další jeho osud jim není místním lhostejný.

Nesmírné poděkování náleží těm, kdo se o celou akci zasloužili – Mgr. Ireně Greplové, Mgr. Denise Hobžové, MVDr. Danu Chmelíkovi, Ing. Františku Piliarovi a týmu kolem brněnské družstevní kavárny Tři ocásci. Pomáhala i spousta dalších lidí, včetně podporovatelů z Městských zásahů nebo OSMČ. Každopádně se ukázalo, že s iniciativou Lerchova – otevřeno všem se musí počítat!

FOTOGALERIE ZDE

Zpět