Případ exstarostky Hrubé přezkoumá z podnětu NSZ Nejvyšší soud

07.04.2011 23:40

Brno - Nejvyšší soud (NS) přezkoumá případ bývalé starostky městské části Brno-střed Dagmar Hrubé (ODS). Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v takzvané kauze Wilson, v níž hrozilo političce až deset let vězení. ČTK to dnes potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Hrubá v srpnu 2006 v rozporu se starším závazkem čtvrti podepsala za radnici smlouvu k výstavbě polyfunkčního objektu u náměstí Míru. Hrubá tvrdí, že zákon neporušila.

Městský soud v Brně zprostil Hrubou obžaloby, loni v prosinci verdikt potvrdil krajský soud. NSZ ale trvá na tom, že se Hrubá dopustila porušování povinností při správě cizího majetku. NSZ proto navrhuje, aby Nejvyšší soud zrušil verdikty obou brněnských soudů a případ vrátil k novému projednání.

Nelze předjímat, za jak dlouho NS rozhodne. Většinou to trvá několik týdnů až měsíců.

Polyfunkční objekt měl vzniknout v prostoru bývalého armádního areálu, který získalo Brno bezúplatným převodem od ministerstva obrany. Podmínkou bylo to, že nemovitost nebude komerčně využita, což byl hlavní rozpor s později uzavřenou smlouvou.

Firma Wilson Properity chtěla v lokalitě postavit dům s 80 byty a službami. Pozemky získala od Brna-střed do nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční na rok. Hrubá se hájila tím, že firma se zavázala dekontaminovat celý prostor, což přijde na mnoho milionů korun. Projekt navíc zahrnoval úpravy okolí nové budovy. Stavba zatím nebyla realizována.

.....

Podle soudce odvolacího soudu Jaroslava Pálky Hrubá musela vědět, že původní smlouva o převodu omezuje možnost nakládání s majetkem. Podle Pálky to ale časem "pustila z hlavy". Podmínky darovací smlouvy proto následně nerespektovala. Přesto její jednání není činem, za který by měla být odsouzena.

7.4.2011

https://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/pripad-exstarostky-hrube-prezkouma-z-podnetu-nsz-nejvyssi-soud/619765

Zpět