Bude bývalá transfuzní stanice částečně změněna na hotel pro pacienty/návstěvníky MOÚ?

22.02.2017 11:28

K tématu hotelu pro MOÚ vyšly v nedávné době tři články - v Mladé frontě dnes, v Rovnosti a na webu České televize. Všechny zde přinášíme.

Na léčbu rovnou z hotelu. Onkologický ústav chce další lůžka pro pacienty idnes.cz 12.1.2017

Desítky pacientů nemocných rakovinou denně podstoupí ozařování v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně. Mají tam pět přístrojů a pracují na dvě směny. Přesto někteří lidé čekají na proceduru až pět týdnů.

Patří mezi ně takoví, kterým se nechce do specializovaného zařízení denně dojíždět, ale ze zdravotních důvodů jejich hospitalizace není úplně nutná. Pro ně mají na Žlutém kopci jen dvě desítky lůžek, která jsou plně vytížená.

Ředitel MOÚ Jan Žaloudík chce proto v přilehlé budově v Tomešově ulici, kde v minulosti sídlilo transfuzní centrum, zřídit pro pacienty hotel. Tím by se výrazně zkrátila čekací doba na lůžka a v ústavu by mohli ošetřit více lidí.

Vedení kraje, jemuž stavba patří, chce o jejím využití rozhodnout do konce letošního roku. Hotel alespoň v části stavby je pro hejtmanství přijatelný, dosud tomu však nijak nešlo naproti. Spíše se snažilo na tomto místě prosadit domov důchodců.

„Navrhovali jsme bývalému vedení kraje, aby nám umožnili podívat se dovnitř, ale pořád nebyl čas,“ posteskl si Žaloudík. Budova podle něj potřebuje investici kolem 200 milionů korun.

Noc by stála symbolickou částku

„Mohli bychom zabrat jen část objektu, zbytek by se mohl využít jinak. Pomohlo by i deset lůžek. O financování projektu bychom chtěli jednat s krajem i ministerstvem zdravotnictví,“ podotkl ředitel.

S nápadem na výstavbu hotelu v areálu tohoto specializovaného zařízení přišel už předešlý ředitel Jiří Vorlíček. Chtěl postavit nemocniční tříhvězdičkový hotel.

Kromě pacientů by se tam mohli ubytovat i jejich příbuzní. Podobná zařízení fungují ve Velké Británii či USA, ale provozuje ho například i nemocnice v Praze v Motole. Tam ubytovaní zaplatí až 600 korun za noc. Nemocnice ale provozuje i „obyčejnější“ ubytovnu pro rodiče hospitalizovaných dětí, kteří platí několikanásobně méně.

Žaloudík by na rozdíl od Vorlíčka chtěl jít cestou cenově dostupnějšího ubytování. „Šlo by o symbolické částky. Rozhodně nenastavíme tarif jako někde v hotelu. Někteří lidé měli potíže platit sto korun za den hospitalizace v nemocnici,“ připomněl Žaloudík.

V plánu byl hotel s výhledem na Pálavu i domov důchodců

Budova v minulosti zajímala i podnikatele, měl tam být dokonce hotel Modrá hvězda. Nabízí totiž výhled na půlku Brna a v případě dobrého počasí až na Pálavu.

Jenže územní plán města určuje, že stavba musí sloužit k sociálním službám. Zájemce o koupi tohoto objektu by tak potřeboval prosadit změnu územního plánu, což je velmi zdlouhavý a obtížný proces s nejistým výsledkem.

Před osmi lety tehdejší vedení kraje avizovalo, že chce v prázdném objektu zřídit domov pro důchodce s kapacitou sto míst. Radní počítali s tím, že k přestavbě dojde do dvou let, a náklady vyčíslili na 150 milionů korun.

Nakonec ale z plánu sešlo. „Měli jsme peníze z Evropské investiční banky, které se však použily na jiné účely,“ zavzpomínal bývalý krajský radní pro sociální věci Jiří Altman (ČSSD).

I když už není ve vedení kraje, projekt má pod dohledem. Je totiž ředitelem Zámečku Střelice, který poskytuje sociální služby a pod nějž budova transfuzní stanice spadá. „Musíme budovu chránit, aby se tam například nedostali bezdomovci. Takže zazdíváme dveře. Veškeré náklady s ní spjaté nám naštěstí hradí kraj,“ poznamenal Altman.

Do objektu se vejde domov pro seniory i nemocniční hotel

Projekt domova pro seniory na Žlutém kopci připomnělo vedení kraje v srpnu minulého roku, kdy náměstek pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD) tvrdil, že zařízení kraj postaví v následujících letech.

„Co s objektem bude, chceme rozseknout do konce letošního roku. Pracujeme se dvěma variantami. První, že celá stavba bude sloužit jako domov pro seniory se zvláštním režimem. Náklady jsme spočítali na zhruba 250 milionů korun. Druhá, že část domu právě poslouží pacientům Masarykova onkologického ústavu a zbytek bude domov pro seniory. Snažíme se sehnat peníze,“ přiblížil Šlapal aktuální plány kraje.

Také potvrdil, že s žádným jiným využitím než zdravotnicko-sociálními službami krajský úřad nepočítá. „Dohodli jsme se s lidmi, kteří bydlí v okolí, a také tamními občanskými sdruženími. Slíbili jsme, že budova bude sloužit k sociálním nebo zdravotnickým účelům. Lidé měli obavy, co s objektem bude. Zájem totiž v minulosti projevilo několik developerů,“ přiblížil Šlapal.

V objektu v Tomešově ulici sídlila od května roku 1958 transfuzní stanice Fakultní nemocnice Brno. Ta se v roce 2002 přestěhovala do areálu v Bohunicích. Podlouhlou dvoupatrovou stavbu pak částečně využívala Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, která tam měla dvě katedry.

Autor: Veronika Horáková

Zdroj: https://brno.idnes.cz/masarykuv-onkologicky-ustav-hotel-pro-pacienty-fui-/brno-zpravy.aspx?c=A170111_2298086_brno-zpravy_krut

 

Onkologický ústav chce hotel pro nemocné. Ve hře je i domov pro seniory - www.rovnost.cz 4.2.2017

-  wwww.rovnost.cz 4.2.2017

Brno – Na léčbu ozařováním dojíždějí do brněnského Masarykova onkologického ústavu pacienti s rakovinou denně i stovky kilometrů. Nemocnice pro ně totiž nemá dostatek lůžek. Vyřešit problém má zřízení hotelu pro nemocné v přilehlé budově v Tomešově ulici.
 

Budova, kde dříve sídlilo transfuzní centrum, je už několik let prázdná. Její přestavba na hotel v blízkosti ústavu by pomohla zejména pacientům, kteří podstupují ozařování denně. „Lidé k nám musejí dojíždět z Uherského Brodu nebo až z Prahy, což je nejenom problematické pro ně, ale je to i neekologické a komplikuje to parkování," uvedl ředitel ústavu Jan Žaloudík.

I deset lůžek navíc podle něj může pomoci, díky nim v ústavu vyšetří více lidí. O možné přestavbě nyní zařízení jedná s krajem, kterému budova patří.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví a sociální péči Marka Šlapala radní zatím zvažují dvě varianty využití budovy. „První z nich je domov pro seniory, druhá záměr onkologického ústavu, který bychom také rádi podpořili. Zástupci se už sešli s hejtmanem a o všem jednáme," sdělil.

Kraj má rozhodnout nejpozději po prázdninách. „Volba bude záviset hlavně na finančních možnostech," doplnil Šlapal. Možná je podle něj kombinace obou variant.

Autor: Růžena Machálková
Zdroj: 
https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/onkologicky-ustav-chce-hotel-pro-nemocne-ve-hre-je-i-domov-pro-seniory-20170204.html

Přespolní pacienti Masarykova ústavu získají ubytovnu, nemuseli by dojíždět - ČT, 22.2.2017

Pacienti Masarykova onkologického ústavu by mohli mít k dispozici ubytovnu. Ta by měla vzniknou v opuštěném areálu v brněnské Tomešově ulici a bude určená těm, kteří musí do Brna kvůli léčbě dojíždět. Na novém využití areálu se dohodli zástupci Jihomoravského kraje a ústavu. Rekonstrukce bývalé transfuzní stanice vyjde na 240 milionů a mohla by začít už příští rok.

Jiří Létal je v posledních dnech v Masarykově onkologickém ústavu jako doma. Každý den ho čeká několikaminutová léčba ozařováním a následný klid na pokoji. Jako pacient nesmí nemocnici během léčby opustit a za brány areálu se dostane jen s propustkou. Domů, do 70 kilometrů vzdáleného Lanžhota, se tak dostane jen o víkendech.

„Každý pacient uvítá možnost mít volnější režim, projít se po okolí,“ shrnul své přání Létal. Jeho situaci by v budoucnu mohla změnit plánovaná rekonstrukce areálu v blízkosti Masarykova onkologického ústavu. Z něj by se mohla stát ubytovna pro dojíždějící pacienty.

Právě pan Létal by nemocniční prostředí za ubytovnu rád vyměnil. K dispozici by v ní mělo být dvacet až dvacet pět lůžek. „Nejde o těžké případy, jsou to pacienti, kteří by mohli dojíždět i ambulantně,“ vysvětlil ředitel MOÚ Jan Žaloudík (ČSSD). Areál se nachází v Tomešově ulici a objekt dříve fungoval jako transfuzní stanice. Na jeho proměně se dohodli zástupci ústavu a kraje na společném jednání. 

Areál nabídne ubytovnu i domov pro seniory

Kraj má zatím vypracovaný projekt. „Přibližná projektová cena je odhadnutá na 240 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Nové prostory by měly nabídnout místo pro sto lidí. Kromě ubytovny pro ústav i lůžka pro domov důchodců.

Do půl roku chce najít Jihomoravský kraj investora, který stavbu zaplatí. „Musel by se zavázat k provozování soukromého domova Léčba v ústavu je určená nejen českým, ale i zahraničním pacientům. Pro všechny slouží Konziliární ambulance.  Vyšetření v konziliární ambulanci neznamená okamžitou hospitalizaci. Pacient se může v ústavu léčit, docházet na různá ambulantní vyšetření a v případě potřeby může být i hospitalizován a podrobit se dalším zákrokům. 

MOÚ je jediným specializovaným ústavem komplexní onkologické péče v České republice, ve kterém lékaři poskytují všechny formy diagnostiky i léčby nádorů pod jednou střechou. V rámci ústavu také funguje Klinika komplexní onkologické péče Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Ročně je v ústavu hospitalizováno téměř 10 000 pacientů a v ambulancích ošetřeno na 200 000 lidí.

Stavba Domu útěchy, jak se dříve Masarykův onkologický ústav nazýval, byla zahájena v roce 1933 na Žlutém kopci, v sousedství chirurgického pavilonu zemské nemocnice. Projekt připravili přední představitelé funkcionalismu, architekti Vladimír Fischer a Bedřich Rozehnal, a již za dva roky se onkologický ústav otvíral.

pro seniory, domov pro seniory se zvláštním režimem, který by byl dotován, a ubytovny pro Masarykův onkologický ústav,“ doplnil Šlapal. V ubytovně by pacienti mohli začít bydlet nejdříve za tři roky.

Jestli si pacienti pobyt zaplatí, zatím vedení ústavu neví. Podobný projekt totiž zatím v České republice neexistuje.

Brněnský ústav neléčí jen místní

Zatím ústav upozorňuje zájemce o léčbu na to, že pokud nebydlí poblíž Brna, musí zvážit fakt, že budou opakovaně dojíždět i stovky kilometrů a že pojišťovna v tomto případě nehradí transport sanitou. Hrazena je doprava do zařízení, které je nejblíže bydlišti pacienta. 

https://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2038718-prespolni-pacienti-masarykova-ustavu-ziskaji-ubytovnu-nemuseli-dojizdet

 

Zpět