Do půl roku se lidem vrátí linka 51. Brněnský deník 30-4-2013

01.05.2013 22:52

 

Autobus ze Zvonařky se vrátí do Masarykovy čtvrti do půl roku. Na ztrátový provoz přispěje městská část Brno-střed.

 
 
 

Zrušená autobusová linka číslo 51 je pro nás prioritní. A budeme bojovat za její návrat. Jsme ochotní za ni i zaplatit. S takovým prohlášením v pondělí přišli představitelé největší městské části Brno-střed. Podobnou snahu mají také v Bystrci. Tam požadují alespoň částečný návrat tramvaje linky 3 až na konečnou Ečerova.

Linku číslo 51 chce radnice obnovit kvůli zajištění dopravy v Masarykově čtvrti. „Je to spoj, který obsluhoval nejen čtvrť, ale navíc sloužil i pacientům Masarykova onkologického ústavu," připomněl starosta městské části Libor Šťástka.

Autobus ze Zvonařky do Barvičovy ulice město spolu s dopravním podnikem zrušili od ledna letošního roku jako součást úsporných opatření. A nahradili je linkou 35 pendlující mezi Barvičovou a Mendlovým náměstím.

Rozhodnutí už od počátku mělo řadu kritiků. Vadilo jak pacientům a návštěvníkům onkologického ústavu, tak místním. „Pro celou čtvrť je pouze jedna samoobsluha. Starší rádi využívali spojení až ke Zvonařce, kde po cestě mají hned několik větších nákupních středisek. Autobusem se dostali i blíž ke vstupu do nemocnice u svaté Anny," objasnil předseda občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský.

Proti rušení jedenapadesátky lidé bojovali i peticí. „Také kvůli řadě žádostí o obnovení linky začneme jednat s dopravním podnikem. Doufáme, že to přinese výsledek za čtvrt až půl roku," poznamenal starosta Šťástka.

Na autobus je podle něj radnice ochotná si i připlatit ze svého. „Počítáme s tím, že nás linka může stát ročně dva miliony," vyčíslil starosta.

Lidi snaha radnice potěšila. „Je to dobrý krok. Přichází ale trochu pozdě. O změnách Brno-střed vědělo tři měsíce dopředu," upozornil Závodský.

Návrat linky uvítá i žena, která kvůli matce jezdí do onkologického ústavu z venkova, ale nepřála si uvést své jméno. „Už také nejsem nejmladší na postávání na zastávkách a neustálé přestupování. Přímé spojení ze Zvonařky mi vyhovovalo," řekla.

Vedoucí magistrátního odboru dopravy Vladimír Bielko upozornil, že návrat linky může být problematický. „Je to nesystémové řešení a museli bychom vracet víc linek kvůli jejich souběhům. Ale rozhodne zastupitelstvo," řekl Bielko.

Podle starosty je radnice v krajním případě ochotná provozovat vlastní linku mimo dopravní podnik. „Je to ale nejkomplikovanější z možností," připustil.

Dopravní změnu chtějí také na okraji města v Bystrci. Vadí jim, že dlouhodobé omezování tramvaje 3 vedlo až k ukončení všech spojů v Rakovecké. „Víc než deset tisíc obyvatel Bystrce II nad Ečerovou musí na trase linky číslo 3 přestupovat. Trojka má navíc po cestě několik nemocnic a poliklinik. Jezdí tam starší lidi a matky s dětmi, pro které jsou přestupy komplikované. Proto žádáme o návrat této linky až na Ečerovu. Potřebné kilometry je možné ušetřit třeba ukončením jedenáctky ve Vozovně Komín," uvedl bystrcký místostarosta Jiří Altman.

Dopravní podnik se k žádostem městských částí zatím vyjadřovat nechce. „Až k nám přijdou, budeme samozřejmě jednat. Konečné rozhodnutí je na brněnských zastupitelích," řekla mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

 

Autor: Petr Jeřábek

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/do-pul-roku-se-lidem-vrati-linka-51-zaplati-ji-radnice-20130430.html

 

Malá poznámka, abyste byli úplně v obraze aneb opravdu starosta zachráncem? 

Jen dodejme, že to byl i pan starosta L.Šťástka a třeba radní R. Kerndl (oba ODS), kdo v prosinci 2012 na zastupitelstvu hlasovali pro zkrácení rozpočtu DPMB (a tím pádem i pro zrušení 51). Není bez zajímavosti, že v poněkud tendenční tiskové zprávě MČ Brno-střed se praví, že "Její provoz byl zrušen po přijetí úsporných opatření ze strany Dopravního podniku města Brna na konci minulého roku." O výše uvedeném hlasování ani slovo...

Oba jsou navíc ve vedení DPMB (členové představenstva), takže pro zachování linky 51 mohli podniknout kroky dávno. Zarážející je i ta doba pro "obnovu" - když se linka rušila, uplynuly mezi výše uvedeným hlasováním a zrušením sotva 3 týdny, když se má znovu zavádět, tak už vše v počítáme v měsících, ne-li v půlrocích.
A když na stejném zastupitelstvu byl návrh na ušetření těch 50 mil. Kč z jiných kapitol (tedy aby se linka 51 nerušila),
oba radši nehlasovali, takže návrh neprošel a linka 51 zmizela ze světa.

 

Jestli to tedy není už vše jen předpříprava na blížící se komunální volby....

 

To, že se zrušení linky nedobře projeví i u cestujících pacientů z MOÚ upozorňoval přímo na zastupitelstvu i náš předseda Michal Závodský – tehdy na to ještě pan starosta ani další hlasující neslyšeli a hlasovali pro úspory a tím pádem i pro zrušení linky 51.

Ze zápisu ze zastupitelstva z 11.12.2012

14. Michal Závodský

- projevil nesouhlas se záměrem zkrácení linky č. 51 vzhledem k následným přestupům obyvatel, dojíždějícím z Masarykovy čtvrti do města za nákupy nebo pacientům Masarykova onkologického ústavu,

/Primátor Bc. Roman Onderka, MBA, v odpovědi mimo jiné připomenul, že na Mendlově náměstí je umístěna prodejna Albert a sám před šesti lety navrhl občanům nad 70 let městskou hromadnou dopravu zadarmo/.

-----------------------------

A pan vedoucí Odboru dopravy němá s tím souběhem taky zcela pravdu – na trase Zvonařka – Mendlák přes zastávku Úzká (Tesco, Vaňkovka) není žádný bezpřestupový alternativní spoj.

Když  při rušení linky náměstek primátora Kotzian (ODS) sliboval, že díky zkrácení bude jezdit nový spoj častěji, nikdo ještě netušil, že to bude platit akorát pro tři hodiny denně a že ve zbytku bude jezdit nová linka jako původní jedenapadesátka:-(

 

Zpět