Prosincový Zpravodaj Brno-střed přinesl pěkný rozhovor s brněnskou osobností Milanem Uhdem, který desítky let bydlel v naší čtvrti.
Je zjevné, že mu v ní chyběl onen společenský a komunitní život, který si nyní pochvaluje v Medlánkách.
I proto tak podporujeme, aby se se bývalý vojenský areál proměnil ve veřejné společenské centrum pro naši čtvrť a ne další noname soukromou krabici s bytovkou.

Vzpomínky na vládní vilu


V současné době ve vile Stiassni připravují výstavu z období vládní vily Českoslovenští státníci ve vile a k tomu by rádi oslovili i pamětníky tohoto období, kteří mohou mít velice přínosné vzpomínky.

V letech 1945–1989 sloužila vila vlastně jako takový luxusní hotel pro významné osobnosti zejména z řad politických. Toto období však nebylo příliš dokumentováno, a proto bychom rádi oslovili širokou veřejnost, aby se podělili o jakékoli vzpomínky, které na vilu mají.

Můžete napsat dopis, email či poslat fotografie nebo si o tomto období popovídat. Vaše reakce můžete poslat na adresu Vila Stiassni, Kateřina Konečná, Hroznová 14, 603 00 Brno nebo emailově na vila@npu.cz či telefonicky: 778 545 993.

Fotky z akce najdete ZDE.

První peníze poputují do zanedbaného bývalého vojenského areálu!!

22. listopadu skončil první ročník brněnského participativního rozpočtu, v jehož rámci se rozdělí mezi 16 projektů celkem 20 milionů. 

Je nám nesmírnou radostí Vám oznámit, že námi podporované dva projekty na zlepšení stavu bývalého vojenského areálu uspěly a získají finanční podporu od města Brna !!!

Komunitní a volnočasové centrum se zázemím pro Kraví horu

Navrhuje se využít část současné budovy a její rekonstrukcí zlepšit podmínky pro trávení volného času na Kraví hoře a kolem Nám. Míru. Využila by se malá část budovy bývalého vojenského areálu na Lerchově a přestavěla se na nonstop otevřené veřejné WC a klubové a společenské zázemí, když obě na Kraví hoře a jejím okolí chybí. Další část by mohla sloužit jako Family point, kde lze nakojit, nakrmit, přebalit či převléci dítě (kupř. po sáňkování). V rámci rekonstrukce by šlo upravit i místnosti pro správce parku Kraví hora, strážníky Městské policie nebo zázemí pro společenské aktivity v areálu.

Ploty na Komunitním a volnočasovém centru se zázemím pro Kraví horu

Navrhuje se rekonstrukce plotů bývalého vojenského areálu podél ulice Lerchova. Aktuálně se plot vyznačuje značnou zchátralostí, je tvořen polorozpadlými sloupky s výplní tvořenou nevzhledným vlnitým plechem. Doporučuje se opravu sloupků a výměna výplně za lehký drátěný plot.

Kde potřebuje Masarykova čtvrť další koše (zejména na psí exkrementy)?

Z různých diskusních příspěvků na našem Facebooku nám vyplynulo, že vážným tématem je pro některé nedostatek košů, kam by mohli venčící vyhazovat psí exkrementy.

 

Oslovili jsme vedoucího Odboru životního prostředí naší radnice, který je za dané odpovědný, a zde předkládáme jeho odpověď z 11.10.2017:

Odpadkové koše jsou v Masarykově čtvrti stejně jako na jiných lokalitách naší MČ kromě samotného centra města rozmisťovány standardně v parkových plochách a dále na zastávkách MHD, na jiných místech, rozuměno v ulicích, to je jen výjimečně především s ohledem na omezené finanční prostředky. Nicméně jsme na podněty občanů do některých lokalit i tak koše přidávali (např. na Gorkého anebo Rybkovu či Štěpánskou), takže teoreticky si to dokáži představit i na některé z ulic v Masarykově čtvrti, problém je v tom, že většina z nich má úplně jiný charakter co do vytíženosti než např. již zmiňovaná Gorkého.

Pojďte nám (i sobě) tedy pomocinapište nám (ať už na e-mail nebo jako zprávu na FB), kde dle Vás takový koš velmi citelně chybí, nebo se obracejte přímo na dr. Studénkovou z radnice (milena.studenkova@brno-stred.cz), aby bylo vidno, že přání vychází „z lidu“ a je zde opravdu poptávka a my si to nevymýšlíme. :-)

Na druhou stranu je fér říci, že slušní pejskaři si umí poradit už dnes a ani x dalších košů neznamená zkrásnění našich trávníků ze dne na den: je to prostě hodně o lidech. Zároveň nás příjemně překvapilo, že někteří pejskaři dokonce uklízí po jiných – děkujeme.

_____________________________________

Nemálo lidí z nás má balkon - jak jej více "zpřírodnit" a otevřít všemu možnému polétavému, se můžete inspirovat ZDE.

_____________________________________

Sběr bioodpadu je tu


Díky aktivitě místostarostky Jasny Flamikové (Zelení, mj. také dřívější předsedkyně OSMČ) se začíná rozbíhat projekt sběru bioodpadu v Masarykově čtvrti. V rámci Brna-střed a dle všeho i Brna jsme pilotní projekt – takže bychom se měli snažit, abychom neudělali ostudu :-)

Těm, kteří tedy vše nekompostují, doporučujeme, aby si co nejdříve napsali na radnici o nádobu (buď 120 nebo 240 l). Rozvoz prvních kontejnerů již probíhá! 


I když uplynula první lhůta na přihlášení se do programu doplnění Vašeho domu o barevné popelnice na tříděný odpad, je zde stále možnost se o ně zdarma přihlásit. Tak neváhejte - Vaše požadavky směřujte prosím na e-mail: marta.vojackova@brno-stred.cz, tel. 542 526 341. 

Informace o chystané rekonstrukci Údolní najdete ZDE.

Vítejte na webu OS Masarykova čtvrť

__________________________________

Paměti Masarykovy čtvrti

Cílem je shromáždit osobní vzpomínky i fotografie a videa, ať už současných nebo bývalých obyvatel naší čtvrti, abychom je zachovali i pro další generace a zároveň prodchnuli pojem Masarykova čtvrť něčím lidsky osobním. Víme, jaké genius loci má naše čtvrť díky přírodě a architektonickým skvostům – nyní je čas jej doplnil i o „člověčinu“ a osobní rovinu.

Sesbírejte, prosíme, střípky (nejen) ze svého dětství a mládí. 
  • Kam jste chodili za školu, kde jste si hráli na indiány, kde jste poprvé políbili svého chlapce/dívku. 
  • Kde byl jaký obchod, jaké máte s ním konkrétní vzpomínky. 
  • Pamatujete si ještě na koňské povozy, kudy jezdily? Kam jste chodili pro mléko s konévkou? Jak postupně vznikala Masarykova čtvrť? 
  • Jaké jste měli sousedy – měla Masarykova čtvrť nějaké charakteristické postavičky? 
  • Vzpomenete si na to, co Vám vypravěli Váš dědeček/babička o čtvrti?
Máte nějaké fotografie historické Masarykovy čtvrti?
Podařilo se Vám před delším časem pořídit videa s Masarykovou čtvrtí?
Podělte se o to s námi !

www.pametimc.webnode.cz

 

Novinky

Opravy zavřou vilu Stiassni

05.11.2011 11:11
Milovníci architektury mají na dlouhou dobu poslední možnost prohlédnout si...

Brněnské architektonické stezky vedou i do Masarykovy čtvrti

12.10.2011 23:45
Startuje unikátní a ambiciózní projekt "Brněnské architektonické stezky"...

Výsledky ankety o využití bývalého vojenského areálu Lerchova!

08.10.2011 12:56
Více jak rok, do konce září 2011, probíhala na webových stránkách Městské...

Sto let starou ''novostavbu'' čeká kolaudace Brno - www.rovnost.cz

02.10.2011 21:39
Brno – Přestavěný a současně nepřestavěný, vyšší a přitom stále stejně...

Lavičky kravičky

20.07.2011 21:14
Už jste viděli nové jedinečné lavičky na Kraví hoře??? Pokud ne, tak se...

Případ exstarostky Hrubé přezkoumá Nejvyšší soud

07.04.2011 23:43
Nejvyšší soud (NS) přezkoumá případ bývalé starostky městské části Brno-střed...

REKONSTRUKCE WILSONOVA LESA ZAČALA !!!

26.03.2011 23:22
15.3.2011 byla zahájena dlouho připravovaná rekonstrukce Wilsonova lesa. Jako...

Koncept územního plánu 2011

14.03.2011 11:27
  Brno zpracovává nový územní plán. OSMČ k němu připravilo své vyjádření,...

Masarykova čtvrť TÁHNE!!!

11.02.2011 08:44
V rámci Mezinárodního dne průvodců pořádá TIC Brno i různé prohlídky v rámci...

Kontroverzní developerská přestavba Všetičkovy 1

04.02.2011 22:54
Více k tématu ZDE         ...

Kalendář akcí

V této rubrice nejsou žádné články.

Co právě děláme

Najdete ZDE